Bandsintown FistBandsintown Text
Search for artists and concerts
Search for artists
Hamburger Menu Icon
Forbidden Society

Forbidden Society

Apr 20th 2018 @ Storm Club

Prague, Czech Republic
I Was There
About Forbidden Society
Genres:
Drum, Bass
Band Members:
Jindrich Brejcha, Jindrich Brejcha
Hometown:
Ceske Budejovice, Czech Republic

ENG Forbidden Society (Czech republic) ( Forbidden Society Recordings ) If there’s one undeniable fact about electronic music, it’s that it never stands still; p...
Read More
Forbidden Society Recordings Label Night - Helldrummers Edition
Friday, April 20th, 2018
7:00 PM
Storm Club
Prague, Czech Republic
CZ

Po roce se Forbidden Society se svojí labelovou nocí vrací zpět na místo činu do Pražského klubu Storm. Další Forbidden Society Recordings labelová noc se bude konat 20.dubna a můžete se těšit jako vždy na našlapaný lineup který bude zveřejněn již brzy. Jsou v plánu speciální dekorace tématicky zaměřené na akci, soutěže o volné vstupy a Forbidden Wear merch. Povoláváme všechny plechaře, klempíře a ostatní milovníky toho nejtvrdšího drum and bassu, kteří přežili poslední labelovou noc, do zbraně. Připravte se na to nejtvrdší, nejtemnější a nejpekelnější, co jste zažili. Tahle edice nebude určitě pro slabý povahy. �

† Line up †

Gancher & Ruin - dvojčata pocházející z Ruska – začali s tvorbou drumandbassu v roce 2006. V jejich zvuku se projevují hlavně vlivy techna, ravu a schranzu.

Sinister Souls - Adriaan de Koning a Fred Huurdeman (Sinister Souls, Utrecht, Holandsko) vytvořili vlastní osobitý styl, inspirovaný Dubstepem, dnb, Rave, Breakcore and Hardcore.

Shmidoo - Dělostřelec z ČR obsluhující těžkotonážní dělo o kadenci 175 bpm a víc, který se mimo odstřelovaní bezbranných civilistů stará o vlastní výrobu munice o kalibru minimálně 90 árkórů, jenž již otestovali bratři ve zbrani z Future Sickness recordings, Harder & Louder Recordings a Forbidden Society Recordings.

Dexide – Převážně neurofunkový, ale i darkstepový a crossbreedový projekt producenta Dave.LXR. V roce 2014 se umístil na třetím místě v CZECH DNB AWARDS jako objev roku. Od roku 2015 vystupuje pod záštitou Neurofunk Will Never Die crew.

Dirty Boy - Mladý a velmi talentový český producent (když pořádně mákne) a DJ.

Bones - Moravský těžkotonážní bombárd'ák z Frýdku Místku kde i mimo něj rozsévá tvdrý a temný beaty.

Forbidden Society - Forbidden Society je českým rodákem a představitelem toho nejtvrdšího, co česká scéna může nabídnout. Navíc spravuje svůj business stejně, jako tvoří hudbu – v rychlém tempu, s jasnou vizí a agresivním ostřím – nejenže produkuje vlastní skladby, ale také jako DJ cestuje po celém světě, patří mu jeho vlastní label včetně prosperujícího oddělení se značkovým zbožím a navrch celá stage na jednom z největších festivalů v rodném Česku.

ENG

After a year, Forbidden Society returns to the crime scene, to the Storm Prague Club with his label night. Forbidden Society Recordings Label Night will be held on April 20th and you can look forward to sick lineup as always released soon. We have plans for a special decoration oriented for the gig, competition for free entries and Forbidden Wear merch. We call all the soldiers, tinsmiths and other lovers of the hardest drum and bass which survived the last label night. Get ready for the toughest, darkest and most infernal you have ever heard. This edition will certainly not be for a weak nature.

† Line up †

Gancher & Ruin are drumandbass twins hailing from Russia. They started producing drumandbass back in 2006. Their sound is influenced by rave, techno and schranz music.

Sinister Souls - Adriaan de Koning and Fred Huurdeman (Sinister Souls), based in Utrecht, The Netherlands, they create their own vision of music with inspiration from Dubstep, Drum and Bass, Rave, Breakcore and Hardcore.

Shmidoo - The gunner from Czech Rep. using his cannon with cadency about 175bpm, who is, except of smashing innocent civilian, making his own ammo with the caliber about 90 Hardcores, that already tested brothers in arms from Future Sickness recordings, Harder & Louder rec. and Forbidden Society rec.

Dexide - Side project of DAVE.LXR focused on neurofunk, darkstep, crossbreed & industrial hardcore. Dexide placed third in the CZECH DNB AWARDS 2014 as the discovery of the year. In 2015 Dexide joined Neurofunk Will Never Die crew.

Dirty Boy – Czech born young and very talented producer and DJ.

Forbidden Society - Czech born Forbidden Society is representative of the hardest kind of drum and bass in Czech. With an attitude to business that reflects in his style of music – fast-paced, forward-thinking and with an aggressive edge – this artist not only produces his own compositions but he also tours the world as a DJ, owns his own record label complete with a healthy merchandise arm and runs a stage at one of the biggest festivals in his native Czech Republic.
View All Forbidden Society Tour Dates
About Forbidden Society
Genres:
Drum, Bass
Band Members:
Jindrich Brejcha, Jindrich Brejcha
Hometown:
Ceske Budejovice, Czech Republic

ENG Forbidden Society (Czech republic) ( Forbidden Society Recordings ) If there’s one undeniable fact about electronic music, it’s that it never stands still; p...
Read More