Bandsintown FistBandsintown Text
Search for artists and concerts
Search for artists
Hamburger Menu Icon

J. S. Bach ''Jõuluoratoorium''

Dec 14th 2016 @ Jaani kirik, Tallinn

Tallinn, Estonia
I Was There
Wednesday, December 14th, 2016
7:00 PM
Jaani kirik, Tallinn
Tallinn, Estonia
JÕULUKONTSERT
J. S. BACH “JÕULUORATOORIUM”

Kolmapäeval, 14. detsembril 2016 kell 19 tuleb Tallinnas Jaani kirikus Helsingi barokkorkestri ja rahvusvaheliselt tunnustatud solistide ning kammerkoori Collegium Musicale esituses ettekandele J.S.Bachi “Jõuluoratoorium” I-III. Dirigeerib Aapo Häkkinen (Soome).

Johann Sebastian Bachi “Jõuluoratoorium” on jõuluajal maailmas üks armastatumaid muusikateoseid. Teos valmis 1734. aastal. Teose iga osa on mõeldud toimima iseseisva muusikalise üksusena ning jutustab eraldi osa jõululoost. Samas on alust aimata, et Bach plaanis kantaate ühtse tervikuna: “Jõuluoratooriumi” narratiiv on justkui Piiblitekstidel põhinev järjejutt. Bachi eluajal ei olnud “Jõuluoratooriumist” tervikpartituuri ning kuut kantaati ei kantud kunagi ka koos ette. Kõige sagedasem kaasaegne esituspraktika kontsertidel on selline, et kantaadid 1-3 kantakse ette jõulude ajal ning 4-6 kolmekuningapäeval. Ka 14. detsembri kontserdil kõlavad J.S.Bachi “Jõuluoratooriumi” osad I-III.


Solistid:
Helena Juntunen (sopran, Soome)

Monica Groop (mezzosopran, Soome)

Nico van der Meel (tenor, Holland)

Jonathan Sells (bariton, Suurbritannia)

Kammerkoor Collegium Musicale
Helsingi Barokkorkester
Dirigent Aapo Häkkinen

Kava:
W.F.Bach “Columbus”
H. Schütz “Tröstet, tröstet mein Volk” SWV 382
J.S.Bachi “Jõuluoratoorium” I-III

Helsingi barokkorkester
Juba rohkem kui 15 aastat on Helsingi Barokkorkestri esinemised  ja salvestused toonud publikuni uusi vaatenurki vanamuusika tõlgendamisel. Nende kontserdikavad sisaldavad sageli esmaettekandeid avaldamata või rekonstrueeritud meistriteostest, samuti kuuleb orkestri esitustes ootamatut ja tihti ka provokatiivset uut lähenemist tuntumatele teostele. Laiema tuntuse on orkester saavutanud Monteverdi ja Händeli ooperite põhjapanevalt uuenduslike ettekannetega. Alates 2011. aastast on Helsingi Barokkorkestri igakuised kontsertide seeriad Helsingi Muusikamajas toonud saali uue, arvuka ja entusiastliku publiku. Helsingi Barokkorkestri helid on kütkestanud kuulajaid Amsterdami Concertgebouw’st kuni Berliini Kontserdimaja ja Kölni Filharmooniani. Samuti on orkester esinenud suurtel festivalidel Bergenis, Bremenis, Rheingaus ja Jeruusalemmas. Orkestri poolt algatatud kesksuvine barokkfestival toimub Janakkala keskaegses kivikirikus. 2003. aastast on orkestri kunstiline juht Aapo Häkkinen.

Helena Juntunen on käesoleval ajal üks Soome säravam sopran, kellel on ka märkimisväärne rahvusvaheline karjäär. Alates 1999. aastast astub Helena regulaarselt üles Soome Rahvusooperis. Viimase aja tähtsündmusena võib nimetada Jüri Reinvere ooperi „Puhastus“ (Sofi Oksaneni samanimelise romaani ainetel) esmaettekannet Soome Rahvusooperis, kus Helena Juntunen esitas noore Aliide osa.

Monica Groop on Soome tähelepanuväärne mezzosopran. Ta tunneb end võrdselt hästi nii ooperisolistina maailma suurimate ooperimajade lavadel kui ka esitades kontserdisolistina barokkmuusikat, milles teda peetakse üheks maailma juhtivaks interpreediks. Ta on külalisartistina laulnud peaosi ja esinenud suurtel ooperilavadel koos maailmas tuntud orkestritega, sealhulgas Bayrische Staatsoper, Covent Garden, Müncheni Riiklik Ooper, Stockholmi Kuninglik Ooper, samuti Kölni, Pariisi ja Aix-en Provence'i festivalidel. Monica on andnud soolokontserte New Yorgis Carnegie Hall’is ja Alice Tully Hall’is, samuti Wigmore´i Hallis Londonis ja Musikverein´is Viinis.

Nico van der Meel alustas Rotterdami Konservatooriumis oma õpinguid algselt koorijuhtimise erialal, kuid alates 1982. aastast õppis ta laulmist professor Margreet Honigi juhendamisel. 1987 lõpetas õpingud cum laude. Tema debüüt sai alguse Concertgebouw orkestriga aastatel 1987/1988 ja samal hooajal laulis ta tenori aariat Bachi “Johannese Passioonis“, mille juhendajaks oli Sigiswald Kuijken. Ta on esinenud koos dirigentidega Nikolaus Harnoncourt, John Eliot Gardiner, Gustav Leonhardt jpt. Hollandis on olnud Nico van der Meel külaline kõikidel suurematel ja tähtsamatel kammermuusika lavadel, samuti ka Saksamaal, Hispaanias ja Prantsusmaal.

Jonathan Sells sündis Londonis ja hetkel elab Bernis. Ta lõpetas Cambridge'i ülikooli muusika ja muusikateaduse erialal ning samuti Guildhall’i Muusika ja Draamakooli, kus õppis ooperit. Ta on võitnud mitmeid auhindu, sealhulgas Thelma King Vocal Awards I preemia, Prix Thierry Mermod, Guildhall Wigmore' auhind, mis võimaldas tal anda Wigmore Hall’is täispika soolokontserdi. Tema püsirepertuaari kuuluvad Mozarti ja Rossini rollid. Silmatorkavalt tõusevad tema tihedas kontsertide ajakavas esile Bachi kantaadid Berliini Filharmoonias, Stravinski Oedipus Rex koos Gardineri ja Londoni Sümfooniaorkestriga, Jardin des Voix maailmaturnee koos William Christie ja Les Arts Florissants'iga jpt. Sooloartistina on ta teinud koostööd maailma tippdirigentidega maailma lavadel, mille nimekiri on aukartustäratavalt pikk.


Piletid 17/10 EUR müügil Piletilevis ja tund enne algust kohapeal

Kontserdi korraldab MTÜ Collegium Musicale

www.collegiummusicale.ee