Bandsintown FistBandsintown Text
Search for artists and concerts
Search for artists
Hamburger Menu Icon

Reigi õpetaja

Feb 19th 2017 @ Teater Vanemuine, väike maja, Tartu

Tartu, Estonia
I Was There
Sunday, February 19th, 2017
12:00 PM
Teater Vanemuine, väike maja, Tartu
Tartu, Estonia
Saatuslik armastus 1642. aastal Hiiumaal, Reigi kirikumõisas.

REIGI ÕPETAJA  
Ooper

Helilooja Eduard Tubin
Muusikajuht ja dirigent Paul Mägi
Dirigent Taavi Kull
Lavastaja Roman Baskin
Kunstnik Iir Hermeliin
Kostüümikunstnik Kristel Maamägi
Koreograaf Janek Savolainen
Valguskunstnik Margus Vaigur (Endla Teater)

Osades Jassi Zahharov (RO Estonia), Karmen Puis, Reigo Tamm, Pirjo Jonas, Annaliisa Pillak, Valentina Kremen, Rasmus Kull, Jaan Willem Sibul, Simo Breede
Vanemuise sümfooniaorkester ja ooperikoor


Aastail 1970–71 komponeeritud ning 1979 esmaettekandeni jõudnud „Reigi õpetaja“, mille libreto kirjutasid Aino Kallase samanimelise lühiromaani (1928) ainetel Kallas ise ja Jaan Kross, räägib keelatud armastusest, selle vastasseisust kristliku eetikaga. Armastus ei ole õigustus – nii kõlab ooperis pühakirja, rahva ja viimaks ka kohtu süüdimõistev otsus, mis muudab süütu suhtedraama veriseks tragöödiaks. Teose lugu on küll lihtne, kuid sügavalt mitmetahuline. Viimaks jääb teosest kõlama ennekõike inimlik armastus, see kõikvõimas universaal.

Loo tegevus toimub 1642. aastal Hiiumaal Reigi külas ning Tallinnas. Peategelasteks on Reigi kirikuõpetaja Paavali Lempelius ja tema noor naine Catharina, kes armub Stockholmist saabunud diakon Jonas Kempesse. Külas levivad jutud, et Kempe on Stockholmist pagendatud seepärast, et pani sealse pastori naise nõiduse abil endasse armuma. Lempelius süüdistab Kempet taas mustas maagias. Armunud põgenevad, aga tabatakse ning hukatakse Tallinna linnaväljakul, süüdistatuna abielurikkumises.

Lavastus on dramaatiliselt väga õnnestunud, aja möödumist lihtsalt ei märganud, sest kõik läks nii kiiresti. Muusikalist poolt ja eriti soliste saan ainult kiita.
Vanemuises on „Reigi õpetaja“ lavale pandud veidi teistmoodi – lõpust on paigutatud üks osa algusesse. Aga see aitab dramaatikat tõsta.
Eino Tubin, helilooja poeg

Paavali Lempeliuse tegelaskuju kõrgetasemelise vokaalse ja lavalise teostuse eest Tubina ooperis „Reigi õpetaja” pälvis Jassi Zahharov 2015. aastal Eesti Teatriliidu Aasta muusikaauhinna.

Esietendus 4. aprillil 2014 Vanemuise teatri väikeses majas.
Eesti keeles, eesti- ja inglisekeelsete tiitritega.


Sooduspilet pensionäridele, õpilastele, ISIC- ja ITIC-kaardi omanikele.
Soodustust tõendav dokument peab olema etendusel kaasas.
Ostetud pileteid ei vahetata ega osteta tagasi!
Tähelepanu! Väikeses majas külgrõdu 2.-4. rida on piiratud nähtavusega!