Bandsintown FistBandsintown Text
Search for artists and concerts
Search for artists
Hamburger Menu Icon

ERSO

May 5th 2017 @ Estonia kontserdisaal, Tallinn

Tallinn, Estonia
I Was There
Friday, May 5th, 2017
7:00 PM
Estonia kontserdisaal, Tallinn
Tallinn, Estonia
ROMAN MATSOV 100

5. mai 2017 kell 18 — Estonia kontserdisaal (eelkontsert)
5. mai 2017 kell 19 — Estonia kontserdisaal
Sarja ERSO 90 IV kontsert

Ludwig van Beethoven (1770–1827)
Viiulikontserdi D-duur, op. 61 seade klarnetile (1806; klarnetile seadnud Mihhail Pletnjov)

Pjotr Tšaikovski (1840–1893)
Sümfoonia nr 4 f-moll, op. 36 (1877–78)

TOOMAS VAVILOV (klarnet)
Eesti Riiklik Sümfooniaorkester
Dirigent NIKOLAI ALEKSEJEV

ERSO endise peadirigendi Roman Matsovi 100. sünniaastapäevale pühendatud kontserdil kõlab kahe tema jaoks väga olulise helilooja, Ludwig van Beethoveni ja Pjotr Tšaikovski looming.

Roman Matsovi side ERSOga kestis kordades kauem kui tema 13 hooaega väldanud peadirigendiperiood. Ta alustas 1938. aastal toonase nimega Riigi Ringhäälingu sümfooniaorkestris viiuldajana, juhatas II maailmasõja ajal Jaroslavlis tagalasse evakueerunud muusikutest moodustatud orkestrit ning jätkas 1944. aasta sügisest dirigendina taas Tallinnas. Aastail 1950–1963 oli ta Eesti Raadio SO (praegune ERSO) peadirigent ja seejärel veerand sajandit orkestri koosseisuline dirigent. Matsovi viimane täispikk kontsert ERSO ees oli pühandatud tema 80. juubelile.

Hoolimata nõukogudeaegsest repertuaaripoliitikast õnnestus Roman Matsovil publikuni tuua mitmed Bachi, Händeli, Mozarti, Beethoveni ja Schuberti vaimulikud suurteosed. Paljud Stravinski, Schönbergi, Weberni, Orffi ja teiste 20. sajandi heliloojate teosed kõlasid Nõukogude Liidus esmakordselt just siinse orkestri esituses ning Šostakovitši sümfooniate teine või kolmas ettekanne toimus Leningradi ja Moskva järel sageli Tallinnas. Matsov tutvustas aktiivselt ka Eesti muusikat, juhatades ja salvestades Elleri, Tambergi, Ilvese, Räätsa, Pärdi jt autorite loomingut.

“Roman Matsov kuulus nende dirigentide hulka, kellel oli kanda väga tugev missioon. Ta oleks ideaalselt sobinud kokku Wagneri, Liszti ja teiste 19. sajandi suurkujudega, kelle jaoks muusika tegemine ei olnud eesmärk, vaid vahend. “Muusik peab olema oma loomuselt maailmaparandaja ja reageerima adekvaatselt ühiskonnas toimuvale,” ütles ta ikka Šostakovitšist rääkides.” (Toomas Vavilov, Roman Matsovi õpilane)

Eelkontsert kell 18
Keelpillikvartett Prezioso koosseisus Hanna-Liis Nahkur (I viiul), Mari-Katrina Suss (II viiul), Helena Altmanis (vioola) ja Andreas Lend (tšello) esitab ühe Roman Matsovi lemmikteose, Beethoveni seitsmenda sümfoonia Allegretto kvartetiseade. Legendaarse dirigendi elust ja loomingust räägivad muusikateadlane Maia Lilje ning klarnetist ja dirigent Toomas Vavilov.