Bandsintown FistBandsintown Text
Search for artists and concerts
Search for artists
Hamburger Menu Icon

Ekskursioon teatrimajas

Mar 24th 2017 @ Rahvusooper Estonia, Tallinn

Tallinn, Estonia
I Was There
Friday, March 24th, 2017
5:30 PM
Rahvusooper Estonia, Tallinn
Tallinn, Estonia
Paul Hindemithi ooper
Ferdinand Lioni libreto E. T. A. Hoffmanni novelli „Das Fräulein von Scuderi“ ainetel
Maailmaesietendus 9. novembril 1926 Dresdeni Semperoperis
Esietendus Rahvusooperis Estonia 14. mail 2015

Saksa keeles, eesti- ja inglisekeelsete subtiitritega
Kestus 2 t, üks vaheaeg
11., 19. ja 25.02.2016 külalisena Jyrki Anttila (Soome Rahvusooper)

Dirigendid: Vello Pähn, Risto Joost, Lauri Sirp
Lavastaja: Vilppu Kiljunen (Soome)
Kunstnik: Kimmo Viskari (Soome)
Valguskunstnik: Anton Kulagin


„Cardillac“ (1926) on esimene teos Hindemithi ooperitriloogiast, mis käsitleb kunstniku ja ühiskonna vahelist suhet. Triloogiasse kuuluvad ka „Maalikunstnik Mathis“ (1935) ja „Maailmaharmoonia“ (1957). „Cardillacis“ kõlavad Hindemithi loomingu säravamad ja haaravamad meloodiad, milles avalduvad ooperi jõulisus, ainulaadne ilu ja kohati absurdini viiv ekstsentrilisus. „Cardillac“ oli 1920ndatel üks sagedamini esitatud oopereid, millest sai Hindemithi edukaim lavateos.

Ooperi nimitegelane on kullassepp, kes meisterdab enneolematult imelisi ehteid. Olles neisse haiglaselt kiindunud, tapab ta oma kliendid, et ehteid tagasi saada. Ooperi põhiküsimus keerleb probleemi ümber, kas paljastada linnaelanikele armastatud kunstniku tõeline pale? Kunstniku seos mõrvadega tuleb ilmsiks alles siis, kui Cardillac oma teod üles tunnistab, mispeale hullunud rahvamass ta tapab. Cardillaci tütar selgitab rahvale, et mõrvade taga oli hoopis tema isa suur iluarmastus – sellele järgneb ülistav kiidulaul kunstile ja ilule.

Vilppu Kiljunen: „Paul Hindemithi „Cardillac“ on enam kui lihtsalt kuriteolugu. See on jutustus inimmeele talitsematutust jõust, kirgedest ja surmaihalusest. Lisaks muusikale teeb teose eriliselt fantaasiarikkaks, intensiivseks ja dramaatiliseks süžeeliini pingestatus, mis kestab ooperi lõpuni. Rahvas januneb kättemaksu ja karistuse järele – süüdlaseks osutub see, keda kõige vähem kahtlustatakse. Oluline pole aga kurjategija, vaid kuriteo motiiv. Iluihalus ja sisemise tungi järgimine võib viia meid elu pahupoolele. Kas suudaksime käituda teisiti? Elada teisiti? Kas kunstnik, inimene, saab järgida muud kui oma sisemist tungi? Konflikt on sündinud: indiviid-ühiskond. Kelle reegleid me järgime?
Need küsimused kerkivad tahes-tahtmata nii „Cardillaci“ lavastajal kui ka vaatajal. Tahan neid küsimusi esitada samas kontekstis, milles sündis ooper. Minu fantaasias toimub tegevus 1920. aastate segaste sündmuste keerisesse haaratud Saksamaal, must-valges maailmas, linnas, kus otsitakse mõrvarit.“

Paul Hindemith (1895–1963) oli Saksa neoklassitsismi silmapaistvamaid esindajaid ja üks 20. sajandi mitmekülgsemaid heliloojaid. Ta on kirjutanud pea kõigis žanrites: oopereid, ballette, sümfooniaid, mitmeid vokaalsümfoonilisi teoseid ja kammermuusikat. Ta on tuntud ka kui „tarbemuusika helilooja“, kes kirjutas muusikat vastavalt vajadusele nii suuremateks kui ka väiksemateks igapäevasündmusteks, peegeldades sõdadejärgse Saksamaa kultuurisuunitlust. Traditsioonilisi ja eksperimentaalseid kompositsioonivõtteid põimides lõi Hindemith talle ainuomase käekirja. Tema varajased teosed on sageli atonaalsed, kuid hilisemates teostes toimub tagasipöördumine tonaalsuse juurde. Rahvusooper Estonia repertuaaris on ka Hindemithi lühiooper „Pikk jõulueine“.

21.05.2015 etendusele eelneb infotund asjatundjatega, Sinises saalis algusega 18.00. Infotund on tasuta


SOODUSTUSED
* Soodustused on personaalsed, soodustust võimaldav dokument (Eesti Vabariigis välja antud kehtiv õpilas-, üliõpilaspilet või ISIC/ITIC kaart või Eesti Vabariigis välja antud pensionitunnistus) palume etendusele tulles kaasa võtta.
* Korraga kehtib ainult üks soodustus.
* Soodustused ei kehti külalisetendustele ja eriprojektidele.

Õpilastele ja üliõpilastele
* soodustus 50%

Koolieelikutele
* päevastele suure saali etendustele soodustus 50%
* päevastele suure saali etendustele on võimalik kuni 6-aastasele lapsele osta sülepilet hinnaga 4 EUR. Õhtustele etendustele väikelapsi kaasa võtta ei soovitata (kaasavõetud lapsele tuleb osta täispilet).

Pühapäevaõhtused pereetendused
Pühapäeviti kell 17.00 algavatele pereetendustele on koos täiskasvanutega teatrisse tulevatele õpilastele vanuses 7–18 võimalik osta pileteid hinnaga 7 EUR.
Erandina on pühapäevaõhtustele pereetendustele võimalik kuni 6-aastasele lapsele osta teatri kassast sülepilet hinnaga 4 EUR.

Partnerkaardi omanikele kuni 2 pileti ostmisel soodustus 10%

Pensionäridele -40% (vaid etendustele, kus on nimes märgitud "pensionäri soodustus")

Ratastoolis külastajale leiab Rahvusooper parima sobiva koha saalis. Palume ostuks pöörduda otse Rahvusooperi poole tel. 6831210